Jak zachować równowagę między życiem osobistym a pracą?

Praca
Jak zachować równowagę między życiem osobistym a pracą?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach niestety bardzo trudno jest zachować równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Jest to trudne, zwłaszcza kiedy pracujemy zdalnie. Na szczęście istnieją na to sposoby. Oto niektóre z nich.

Wybierz priorytety

Bardzo ważne jest ustalenie swoich priorytetów i wybranie osób i rzeczy, które są dla nas najważniejsze. Pozwoli to nam ustalić, kiedy nasz czas powinien być poświęcony na pielęgnowanie relacji z najbliższymi, a kiedy na pracę zawodową. Nie będziemy mieć poczucia winy, że spędzamy za mało czasu z najbliższymi, jeśli wybierzemy rodzinę i ukochanego zamiast pracy zawodowej. Starajmy się wtedy nasz czas wolny od zawodowych obowiązków poświęcić na relację i budowanie ich. Nie musi być to wyznaczone dwie czy trzy godziny dziennie. Wystarczy wysłanie wiadomości, czy telefon do mamy lub taty z zapytaniem, czy wszystko u nich w porządku i czy nie potrzebują naszej pomocy. Starajmy się również wygospodarować w miesiącu jeden dzień, w którym będziemy mogli w pełni poświęcić się rodzinie i znajomym. W ten sposób również pokażemy im, że są dla nas ważni. 

Znajdź czas na wypoczynek i pracę

Mimo, że praca jest dla nas ważna, ponieważ zapewnia nam odpowiedni poziom życia, warto pamiętać o wypoczynku. Nie odmawiaj, kiedy twoi znajomi będą chcieli wyciągnąć cię na imprezę czy wieczór filmowy. Spróbuj znaleźć jeden wieczór bez pracy, kiedy będziesz z nimi spędzać czas i naładujesz baterie. Po takim wieczorze na pewno znacznie łatwiej będzie wrócić do obowiązków zawodowych. 

Rób najpierw pilne zlecenia

Na początku skup się na pilnych zadaniach, które nie mogą czekać. Podczas pracy staraj się nie rozpraszać i spraw, by praca była efektywna. Nie łącz pracy z odpoczynkiem. Rób przerwy w wyznaczonych godzinach i po przerwie skup się maksymalnie na wykonywaniu zadania. Dzięki temu bez wyrzutów sumienia i nieco mniej zajętą głową będziesz odpoczywać w sposób, w jaki lubisz.

Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS – Work-life balance – Wojciech Eichelberger

Zaplanuj swój dzień 

Dzięki wypunktowaniu zadań na dany dzień, będziesz w stanie opanować swój plan dnia oraz sprawić, że wykonywane zadania nie będą dla ciebie problemem. Daj sobie określony czas na wykonanie zadań, jednak nie przeceniaj swoich sił. Wyznacz sobie tyle zadań, ile jesteś w stanie zrobić jednego dnia. Porozmawiaj ze swoim szefem lub zleceniodawcą, jaką część zadań jesteś w stanie wykonać, a jaka ilość będzie dla ciebie zbyt dużym obciążeniem. W ten sposób nie będziesz pracować ponad swoje siły.

Znajdź czas na urlop

Bardzo ważne jest, by każdy z nas miał wolny dzień od pracy. Przy pracy zdalnej może być to problemem, ponieważ tak naprawdę będąc w domu, wciąż jesteśmy w pracy. Ważne więc, by znaleźć chociaż jeden dzień na wyjazd lub spotkanie z rodziną. Z pewnością pozwoli nam to naładować akumulatory. 

Rozdzielaj zadania i bądź asertywna

Dzięki asertywności znacznie łatwiej nam sprawić, że zadania będą wykonane w odpowiedniej kolejności, bez narzucania sobie zbyt szybkiego tempa pracy. Postarajmy się wydzielać zadania sobie i innym. Porozmawiajmy ze współpracownikami, które zadania można podzielić, a które należy wykonać samodzielnie. Może uda się uniknąć nadgodzin i będziemy mieć więcej czasu dla siebie. 

Zadbaj o swoje zdrowie

Tylko, kiedy jesteśmy zdrowi i dobrze się czujemy w swoim ciele, możemy pracować efektywnie. Zadbajmy więc o swoje dobre samopoczucie oraz zdrowie. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy pracy fizycznej, która może odbić się na naszym zdrowiu. Starajmy się po pracy znaleźć chwilę na odpoczynku oraz sen. Regeneracja jest tak samo ważna, jak sama praca zawodowa. Znajdźmy więc czas na rozciąganie czy spacer. Dzięki temu nabierzemy sił.

Fot. Bruce Mars/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Naklejki na zamówienie: Kreuj unikalne i personalizowane projekty
Naklejki na zamówienie: Kreuj unikalne i personalizowane projekty
Naklejki na zamówienie - wyraź swoją kreatywność i personalizuj świat w unikalny sposób!
Jaki jest faktyczny koszt zatrudnienia pracownika przez przedsiębiorcę?
Jaki jest faktyczny koszt zatrudnienia pracownika przez przedsiębiorcę?
Koszt zatrudnienia pracownika przez przedsiębiorcę to złożony temat, który składa się z wielu różnych elementów. Wśród nich wymienić można przede wszystkim wynagrodzenie, podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, koszty szkoleń i inne koszty związane z utrzymaniem biura czy zakupem sprzętu.
Czym jest fotoporcelana i gdzie ją zamówić?
Czym jest fotoporcelana i gdzie ją zamówić?
Fotoporcelana to nietypowy i elegancki sposób prezentacji zdjęć. Dzięki wykorzystaniu porcelany i nowoczesnych technologii druku cyfrowego można uzyskać bardzo trwałe, wyraziste i piękne obrazy. W dzisiejszym artykule omówimy, czym jest fotoporcelana, jakie są jej zastosowania oraz gdzie można ją zamówić.
Ostatnie wpisy