Praca zdalna i work-life balance – duet nie do końca idealny

Praca
Praca zdalna i work-life balance – duet nie do końca idealny
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do największych zalet pracy zdalnej zalicza się elastyczność. Każdy, kto wykonuje swoje obowiązki w ten sposób, na pewno docenia, że może pracować z domu czy innego dowolnego miejsca, tworząc elastyczny harmonogram. Pozwala to m.in. znaleźć czas na ulubione hobby czy spędzić go z bliskim wtedy, gdy najbardziej tego potrzebują. Jednak nie w każdym przypadku proporcję pomiędzy pracą a zwykłym życiem są odpowiednie. Co wtedy należy robić?

Pierwsze wrażenie związane z pracą zdalną jest takie, że daje dużo wolności. Elastyczność może okazać się też problemem. Wiąże się to z wbudowanym poczuciem obowiązku i nieco innym funkcjonowaniem w porównaniu z większością społeczności – pomimo tego, że praca zdalna jest coraz bardziej popularna. Z tego powodu wiele osób przechyla balans praca-życie na tą pierwszą, rekompensując wyrzuty sumienia związane z nieco wygodniejszą formą pracy. Oprócz tego praca online nie wymaga wyjścia do biura. Z tego powodu do wykonywania swoich obowiązków można usiąść w praktycznie każdym momencie.

Zarządzanie swoim czasem jest kluczowe w kontekście uniknięcia wypalenia zawodowego. Nawet najbardziej zaangażowane i kreatywne osoby mogą dojść do momentu, w którym dalsza praca staje się po prostu niemożliwa. Może się tak stać czy to ze względu na brak motywacji, czy brak nowych pomysłów. Z tego powodu należy wyznaczyć konkretne granice, które pozwolą zachować odpowiednią świeżość. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak zachować work-life balance przy pracy zdalnej

Praca zdalna wymaga dużej samokontroli. Do sposobów, które ułatwiają trzymanie się planu, zalicza się ustalanie harmonogramu i przestrzeganie go. Przy rozpisywaniu własnego grafiku warto wziąć pod uwagę rytm pracy rodziny i najbliższych, a także pozostałych współpracowników.

Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której z reguły zaczynasz pracę o nieodpowiednim czasie – wtedy, gdy współpracownicy nie mogą się już z Tobą skonsultować, bo sami skończyli swoje zadania, czy bliscy mają właśnie czas wolny, a nie mają do Ciebie dostępu. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której odkłada się swoje obowiązki na później i wykonuje się je na ostatnią chwilę – pracując nawet po kilkanaście godzin na dzień i zaniedbując relacje z innymi. Mądrze ustalony harmonogram pomoże uniknąć takiej sytuacji.

Ustal granice, które pomogą trzymać się harmonogramu

To kolejna kwestia. Praca zdalna niesie ze sobą ryzyko, że w praktyce nigdy z niej nie będziesz wychodzić. Taką sytuacją jest np. niewylogowywanie się z aplikacji firmowych, takich jak Slack, czy siedzenie bez przerwy na czacie pracowniczym z szefem lub managerem.

Żeby dać innym szansę na skontaktowanie się z Tobą w odpowiednim momencie, pozostaw wiadomość lub poinformuj, w jakich godzinach w danym dniu pracujesz. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, gdy w czasie wolnym będziesz sięgać po laptopa czy smartfona, żeby odpowiedzieć współpracownikom. Unikniesz też stresu, na przykład dowiadując się wieczorem czy w trakcie spotkania z rodziną lub znajomymi o nagłej zmianie planu. Lepiej uzyskać takie informacje w czasie swojej regularnej pracy – wtedy, kiedy realnie możesz na nie zareagować, nie niszcząc sobie negatywnymi emocjami dnia. To wszystko sprawi, że praca zdalna i work-life balance będą zgranym duetem.

Zdj. główne: Dessidre Fleming/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki jest faktyczny koszt zatrudnienia pracownika przez przedsiębiorcę?
Jaki jest faktyczny koszt zatrudnienia pracownika przez przedsiębiorcę?
Koszt zatrudnienia pracownika przez przedsiębiorcę to złożony temat, który składa się z wielu różnych elementów. Wśród nich wymienić można przede wszystkim wynagrodzenie, podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, koszty szkoleń i inne koszty związane z utrzymaniem biura czy zakupem sprzętu.
Jakie technologie wykorzystywane są przez drukarnie cyfrowe?
Jakie technologie wykorzystywane są przez drukarnie cyfrowe?
Drukarnia cyfrowa: technologie przyszłościowego druku. Szybkość, jakość i elastyczność w jednym.
Jak efektywna reklama zewnętrzna i w mass mediach przekłada się na sukces biznesowy?
Jak efektywna reklama zewnętrzna i w mass mediach przekłada się na sukces biznesowy?
Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać reklamę zewnętrzną oraz media masowe do osiągnięcia sukcesu biznesowego. Poznaj praktyczne strategie i tajniki marketingu.
Ostatnie wpisy