Do największych zalet pracy zdalnej zalicza się elastyczność. Każdy, kto wykonuje swoje obowiązki w ten sposób, na pewno docenia, że może pracować z domu czy innego dowolnego miejsca, tworząc elastyczny harmonogram. Pozwala to m.in. znaleźć czas na ulubione hobby czy spędzić go z bliskim wtedy, gdy najbardziej tego potrzebują. Jednak nie w każdym przypadku proporcję pomiędzy pracą a zwykłym życiem są odpowiednie. Co wtedy należy robić?
Pierwsze wrażenie związane z pracą zdalną jest takie, że daje dużo wolności. Elastyczność może okazać się też problemem. Wiąże się to z wbudowanym poczuciem obowiązku i nieco innym funkcjonowaniem w porównaniu z większością społeczności – pomimo tego, że praca zdalna jest coraz bardziej popularna. Z tego powodu wiele osób przechyla balans praca-życie na tą pierwszą, rekompensując wyrzuty sumienia związane z nieco wygodniejszą formą pracy. Oprócz tego praca online nie wymaga wyjścia do biura. Z tego powodu do wykonywania swoich obowiązków można usiąść w praktycznie każdym momencie.
Zarządzanie swoim czasem jest kluczowe w kontekście uniknięcia wypalenia zawodowego. Nawet najbardziej zaangażowane i kreatywne osoby mogą dojść do momentu, w którym dalsza praca staje się po prostu niemożliwa. Może się tak stać czy to ze względu na brak motywacji, czy brak nowych pomysłów. Z tego powodu należy wyznaczyć konkretne granice, które pozwolą zachować odpowiednią świeżość. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Praca zdalna wymaga dużej samokontroli. Do sposobów, które ułatwiają trzymanie się planu, zalicza się ustalanie harmonogramu i przestrzeganie go. Przy rozpisywaniu własnego grafiku warto wziąć pod uwagę rytm pracy rodziny i najbliższych, a także pozostałych współpracowników.
Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której z reguły zaczynasz pracę o nieodpowiednim czasie – wtedy, gdy współpracownicy nie mogą się już z Tobą skonsultować, bo sami skończyli swoje zadania, czy bliscy mają właśnie czas wolny, a nie mają do Ciebie dostępu. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której odkłada się swoje obowiązki na później i wykonuje się je na ostatnią chwilę – pracując nawet po kilkanaście godzin na dzień i zaniedbując relacje z innymi. Mądrze ustalony harmonogram pomoże uniknąć takiej sytuacji.
To kolejna kwestia. Praca zdalna niesie ze sobą ryzyko, że w praktyce nigdy z niej nie będziesz wychodzić. Taką sytuacją jest np. niewylogowywanie się z aplikacji firmowych, takich jak Slack, czy siedzenie bez przerwy na czacie pracowniczym z szefem lub managerem.
Żeby dać innym szansę na skontaktowanie się z Tobą w odpowiednim momencie, pozostaw wiadomość lub poinformuj, w jakich godzinach w danym dniu pracujesz. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, gdy w czasie wolnym będziesz sięgać po laptopa czy smartfona, żeby odpowiedzieć współpracownikom. Unikniesz też stresu, na przykład dowiadując się wieczorem czy w trakcie spotkania z rodziną lub znajomymi o nagłej zmianie planu. Lepiej uzyskać takie informacje w czasie swojej regularnej pracy – wtedy, kiedy realnie możesz na nie zareagować, nie niszcząc sobie negatywnymi emocjami dnia. To wszystko sprawi, że praca zdalna i work-life balance będą zgranym duetem.
Zdj. główne: Dessidre Fleming/unsplash.com