Jakich umiejętności wymaga praca w spedycji?

Praca
Jakich umiejętności wymaga praca w spedycji?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do każdego zawodu należy mieć pewne predyspozycje oraz umiejętności, które pomagają w jego wykonywaniu. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o zawód spedytora. Cechy charakteru, nastawienie do życia, wykształcenie, jak i kwalifikacje miękkie i twarde mają ogromny wpływ na to, w jakim zawodzie odnajdują się ludzie. Zobacz, jakie czynniki wpływają na to, czy jesteś dobrym spedytorem oraz jaką satysfakcję czerpiesz z pracy.  

Umiejętności interpersonalne

Spedytor to człowiek, który pracuje z wieloma osobami: klientami, przewoźnikami, kierowcami, magazynierami. Jego praca polega na koordynacji bardzo wielu etapów transportu, przez co znajomości oraz ludzka życzliwość bardzo ułatwiają zadania. Jeśli spedytor jest charyzmatyczny i potrafi zjednywać sobie ludzi, dużo lepiej wykona swoją pracę. Umiejętności te są też ważne do pozyskiwania stałych klientów, budowania relacji z kierowcami oraz inicjowania interakcji pomiędzy osobami zaangażowanymi w poszczególne etapy procesów.

Logiczne i kreatywne myślenie

Żeby być dobrym spedytorem musisz mieć umiejętność szybkiego, kreatywnego i skutecznego rozwiązywania problemów. Niestety bardzo często okazuje się, że komplikacje w pracy w transporcie to codzienność. Dzieje się tak, ponieważ bardzo wiele czynników jest całkowicie niezależnych od Ciebie i nie masz szans wpłynąć na ich przebieg. Kreatywne myślenie, odwaga do tego, by wychodzić poza schematy oraz logika działań sprawiają, że spedytor szybko i bez niepotrzebnych strat potrafi rozwiązać wszystkie przeciwności na swojej drodze.

Znajomość języków obcych

Spedycja jest branżą, która bardzo często obejmuje transport międzynarodowy. W takiej sytuacji ogromnym atutem i ułatwieniem jest znajomość języków obcych. Oczywiście absolutną podstawą jest znajomość angielskiego, której wymaga większość, o ile nie wszystkie firmy transportowe. Dużym plusem jest znajomość niemieckiego, rosyjskiego lub ukraińskiego oraz francuskiego. Te języki pozwalają ominąć barierę językową, jeśli klient czy kierowca, z którym pracujesz, nie zna angielskiego. Oczywiście nikt nie będzie bezwzględnie wymagał od Ciebie pięciu języków, ale znajomość chociaż dwóch naprawdę pomaga w pracy, usprawnia komunikację, a także obniża koszty, ponieważ niepotrzebna jest wtedy interwencja tłumacza.

Wiedza teoretyczna na temat swojego zawodu

W zawodzie spedytora nie wystarczą same umiejętności praktyczne. Bardzo potrzebna jest wszechstronna wiedza i stałe aktualizowanie przyswojonych informacji. Bez tego nie zajdziesz daleko w branży transportowej. Jest to bowiem praca, przy której musisz łączyć wiele sfer wiedzy i rozszerzać ją w zależności od stanowiska oraz obszaru, którym się zajmujesz. Wspaniałe kursy dla początkujących oraz zaawansowanych spedytorów możesz znaleźć na stronie internetowej https://edu.trans.eu/. Ważne jest też samo zainteresowanie tematem, ponieważ udział w kursach, szkoleniach i webinariach to podstawa w tej pracy. Dobrze jest więc czerpać przyjemność z nauki nowych rzeczy, a nie robić tego z przymusu.

Spedytor to zawód bardzo rozbudowany, nie da się określić ścisłego zakresu, którym się on zajmuje. Od budowania relacji oraz sieci kontaktów, przez koordynację pracy swoich podzespołów do negocjacji i planowania, spedytor musi odnajdywać się doskonale w każdej sferze swojej branży.

Zdjęcie główne: Marcin Jozwiak/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne studio do wynajęcia dla twojego projektu fotograficznego?
Jak wybrać idealne studio do wynajęcia dla twojego projektu fotograficznego?
Odkryj kluczowe wskazówki i porady, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję podczas wyboru studia do wynajęcia dla twojego projektu fotograficznego.
Tworzenie efektywnych banerów reklamowych: klucz do sukcesu twojego biznesu
Tworzenie efektywnych banerów reklamowych: klucz do sukcesu twojego biznesu
Odkryj, jak skuteczne projekty banerów reklamowych mogą zwiększyć widoczność twojej marki i przyciągnąć więcej klientów. Nasi eksperci podzielą się tajnikami kreacji banerów przyciągających wzrok.
Jak efektownie zapakować towar do wysyłki?
Jak efektownie zapakować towar do wysyłki?
Właściwe zapakowanie przesyłki jest nie tylko gwarancję miłego zaskoczenia odbiorcy, ale również bezpiecznego dotarcia zawartości pod wskazany adres.
Ostatnie wpisy