Jakich umiejętności wymaga praca w spedycji?

Praca
Jakich umiejętności wymaga praca w spedycji?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do każdego zawodu należy mieć pewne predyspozycje oraz umiejętności, które pomagają w jego wykonywaniu. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o zawód spedytora. Cechy charakteru, nastawienie do życia, wykształcenie, jak i kwalifikacje miękkie i twarde mają ogromny wpływ na to, w jakim zawodzie odnajdują się ludzie. Zobacz, jakie czynniki wpływają na to, czy jesteś dobrym spedytorem oraz jaką satysfakcję czerpiesz z pracy.  

Umiejętności interpersonalne

Spedytor to człowiek, który pracuje z wieloma osobami: klientami, przewoźnikami, kierowcami, magazynierami. Jego praca polega na koordynacji bardzo wielu etapów transportu, przez co znajomości oraz ludzka życzliwość bardzo ułatwiają zadania. Jeśli spedytor jest charyzmatyczny i potrafi zjednywać sobie ludzi, dużo lepiej wykona swoją pracę. Umiejętności te są też ważne do pozyskiwania stałych klientów, budowania relacji z kierowcami oraz inicjowania interakcji pomiędzy osobami zaangażowanymi w poszczególne etapy procesów.

Logiczne i kreatywne myślenie

Żeby być dobrym spedytorem musisz mieć umiejętność szybkiego, kreatywnego i skutecznego rozwiązywania problemów. Niestety bardzo często okazuje się, że komplikacje w pracy w transporcie to codzienność. Dzieje się tak, ponieważ bardzo wiele czynników jest całkowicie niezależnych od Ciebie i nie masz szans wpłynąć na ich przebieg. Kreatywne myślenie, odwaga do tego, by wychodzić poza schematy oraz logika działań sprawiają, że spedytor szybko i bez niepotrzebnych strat potrafi rozwiązać wszystkie przeciwności na swojej drodze.

Znajomość języków obcych

Spedycja jest branżą, która bardzo często obejmuje transport międzynarodowy. W takiej sytuacji ogromnym atutem i ułatwieniem jest znajomość języków obcych. Oczywiście absolutną podstawą jest znajomość angielskiego, której wymaga większość, o ile nie wszystkie firmy transportowe. Dużym plusem jest znajomość niemieckiego, rosyjskiego lub ukraińskiego oraz francuskiego. Te języki pozwalają ominąć barierę językową, jeśli klient czy kierowca, z którym pracujesz, nie zna angielskiego. Oczywiście nikt nie będzie bezwzględnie wymagał od Ciebie pięciu języków, ale znajomość chociaż dwóch naprawdę pomaga w pracy, usprawnia komunikację, a także obniża koszty, ponieważ niepotrzebna jest wtedy interwencja tłumacza.

Wiedza teoretyczna na temat swojego zawodu

W zawodzie spedytora nie wystarczą same umiejętności praktyczne. Bardzo potrzebna jest wszechstronna wiedza i stałe aktualizowanie przyswojonych informacji. Bez tego nie zajdziesz daleko w branży transportowej. Jest to bowiem praca, przy której musisz łączyć wiele sfer wiedzy i rozszerzać ją w zależności od stanowiska oraz obszaru, którym się zajmujesz. Wspaniałe kursy dla początkujących oraz zaawansowanych spedytorów możesz znaleźć na stronie internetowej https://edu.trans.eu/. Ważne jest też samo zainteresowanie tematem, ponieważ udział w kursach, szkoleniach i webinariach to podstawa w tej pracy. Dobrze jest więc czerpać przyjemność z nauki nowych rzeczy, a nie robić tego z przymusu.

Spedytor to zawód bardzo rozbudowany, nie da się określić ścisłego zakresu, którym się on zajmuje. Od budowania relacji oraz sieci kontaktów, przez koordynację pracy swoich podzespołów do negocjacji i planowania, spedytor musi odnajdywać się doskonale w każdej sferze swojej branży.

Zdjęcie główne: Marcin Jozwiak/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stylizować koszulki z motywami superbohaterów na co dzień
Jak stylizować koszulki z motywami superbohaterów na co dzień
Odkryj unikalne sposoby stylizacji koszulek z motywami superbohaterów na co dzień. Czytaj, jak przekształcić proste stylizacje w stylizacje odważne i pełne supermocarstw.
Jak wybrać idealną kurtkę z nadrukiem dla swojego zespołu?
Jak wybrać idealną kurtkę z nadrukiem dla swojego zespołu?
Poznaj sekrety wyboru idealnej kurtki z nadrukiem dla swojego zespołu, by wzmocnić jego tożsamość i podkreślić wyjątkowość. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru.
Druk cyfrowy – jakie są zalety i zastosowania tej technologii?
Druk cyfrowy – jakie są zalety i zastosowania tej technologii?
W dzisiejszych czasach druk cyfrowy to już standardowy sposób wykonywania różnego rodzaju materiałów drukowanych, takich jak ulotki, broszury czy wizytówki. Dzięki postępowi technologicznemu ta forma druku staje się coraz bardziej dostępna i przystępna dla szerokiej grupy odbiorców. W tym artykule przedstawimy, jakie są najważniejsze zalety i zastosowania druku cyfrowego.
Ostatnie wpisy