Technologie druku 3D są doskonalone z każdym dniem. Zapewne już w nieodległej przyszłości drukarki 3D będą uznawane za równie ważne osiągnięcie ludzkości, co na przykład stworzenie Internetu. Uczeni, inwestorzy, a nawet uczeni NASA widzą w tych urządzeniach ogromny potencjał. Opowiadamy o najciekawszych dotychczasowych zastosowaniach druku 3D!
Przedsiębiorstwo „3D Systems” osiągnęło zdumiewające sukcesy, jeśli chodzi o wydruk różnych artykułów żywnościowych. Urządzenie ChefJet służy do produkcji czekolady i cukierków o różnych smakach. Aparat działa na tej samej zasadzie, co inne drukarki 3D. Różnica polega na tym, drukuje za pomocą cukru lub lukru. Przedstawiciele firmy zapewniają, że są w stanie wytworzyć figury o skomplikowanych i wyszukanych kształtach, dzięki czemu ich drukarka będzie cieszyła się powodzeniem w restauracjach.
Świat medycyny także czerpie korzyści płynące z technologii druku 3D. W 2012 roku 83-letniej pacjentce wszczepiono tytanowy implant, wykonany tzw. metodą przyrostową, polegającą na miejscowym topieniu laserem materiału w formie proszku. Zabieg przebiegł pomyślnie i lekarze zaczęli wychwalać zalety implantów powstających dzięki metodzie druku przestrzennego. W czasie operacji nie doszło do żadnych komplikacji. Już kolejnego dnia pacjentka samodzielnie przyjmowała posiłki i rozmawiała.
Grupa studentów z Instytutu Nauki i Technologii w mieście Changsha skonstruowała samochód, w którym wykorzystano części wykonane przy użyciu druku przestrzennego. Auto osiąga prędkość 100 km/godz., a przy tym waży zaledwie 220 kg. Co prawda montaż tego typu samochodów kosztuje znacznie więcejj niż produkcja przemysłowa, tym niemniej uczeni spodziewają się, że w najbliższych latach ich koszty produkcji spadną.
W szpitalu dziecięcym im. Alfreda DuPonta w Filadelfii stworzono egzoszkielet, który ma pomagać niepełnosprawnym dzieciom. Egzoszkielet zwiększa siłę mięśniową, dzięki czemu dzieci mogą swobodnie się przemieszczać. Wszystko zaczęło się od tego, że dwuletnia Emma nie mogła korzystać ze swojego egzoszkieletu, bo był zbyt ciężki. Zespół uczonych stworzył wówczas jego lżejszy analog z pomocą technologii druku 3D.
Wyświetl ten post na Instagramie
Konstruktorzy z European Aerospace and Defence Group (EADS) opracowali niepowtarzalny rower z warstw stopionego nylonu. Wykorzystana w tym przypadku technologia, zwana additive layer manufacturing (ALM), polega na nakładaniu na siebie z pomocą laserów o dużej mocy cienkich warstw nylonu aż do osiągnięcia pożądanego kształtu i grubości. Zaprezentowany przez uczonych airbike jest całkowicie funkcjonalny pomimo tego, że nawet pedały i łańcuchy powstały przy użyciu druku przestrzennego.
Technologia druku 3D jest już wykorzystywana przez wiodących producentów do produkcji narzędzi o wąskim zastosowaniu. Wśród nich można znaleźć zwykłe klucze do majsterkowania, śrubokręty i młotki, ale też skalpele chirurgiczne. Eksperci zapewniają, że za jakieś 5–10 lat klienci będą mogli samodzielnie zaprojektować własne narzędzia w domu lub zamawiać je u producentów.
Zdj. główne: Osman Talha Dikyar/unsplash.com